Основними принципами організації харчування дітей в дошкільному закладі є:

- суворе дотримання принципів часу та інтервалів між годуваннями,
- правильний кількісний і якісний розподіл їжі на окремі прийоми,
- дотримання умов прийому їжі та правил поведінки дитини під час прийому їжі.
- адекватна енергетична цінність раціонів відповідно до енерговитрат дітей;
-збалансованість та максимальна різноманітність раціону;
- адекватна технологічна та кулінарна обробка продуктів та страв, що забезпечує їхні смакові якості та збереження вихідної харчової цінності;
-врахування індивідуальних особливостей дітей (у тому числі того, що дехто з них не переносить окремих продуктів та страв);
-забезпечення санітарно-гігієнічних норм, у тому числі дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв.
В дошкільному навчальному закладі забезпечено збалансоване харчування дітей, необхідне для їх нормального росту і розвитку з дотриманням натурального набору продуктів, визначених МОЗ України спільно з МОН України за погодженням з Міністерством фінансів України.
Контроль за організацією та якістю харчування в закладі ,закладкою продуктів харчування, кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю зберігання, дотримання термінів реалізації продуктів здійснюється сестрою медичною старшою Єрмоловою Н.І., завідувачкою дошкільного навчального закладу Шершньовою І.Ю..
В закладі встановлено триразове збалансоване харчування.
Продукти харчування та продовольча сировина доставляються в ДНЗ спеціалізованим транспортом щоденно, товарна сумісність витримується. Приймання продуктів в ДНЗ здійснює завгоспом Чередніченко Л.П. із залученням сестри медичної старшої. Під час приймання проводиться оцінювання продуктів та сировини за зовнішнім виглядом, запахом, смаком, кольором, консистенцією. Приймання продуктів без супроводжуючих документів, що підтверджують походження, безпечність, якість (ґатунок, категорію, дату виготовлення, термін реалізації, умови зберігання), відповідність стандартам, не допускається.
Для зберігання продуктів в закладі є всі умови: побутові холодильники, морозильна камера, комора. В холодильниках наявні термометри для контролю температурного режиму. Холодильники миються та розморожуються відповідно по мірі забруднення та невідповідності температурному режиму.
Усі продукти харчування зберігаються згідно з прийнятою класифікацією, щодо умов зберігання та товарного сусідства: сухі, хліб, м’ясні, рибні, молочні, гастрономічні, овочі. Терміни реалізації продуктів дотримуються. Всі продукти доброякісні, мають сертифікат якості. Щодня приміщення харчоблоку прибирається з використанням миючих засобів. Відповідно до графіку прибирань, затвердженого завідувачем ДНЗ, один раз в місяць проводиться генеральне прибирання приміщення з використанням миючих та дезінфікуючих засобів.
Під час приготування страв дотримується потоковість виробничого процесу. Обробка сирих та готових продуктів проводиться окремо, з використанням інвентарю відповідного маркування.
Для організації питного режиму з харчоблоку (за потребою) видається кип'ячена охолоджена вода в чайники відповідного маркування. Закладка продуктів проводиться кухарем у присутності сестри медичної старшої. При закладці враховується фактична кількість дітей, про що робиться відмітка у меню - вимозі. У разі, якщо до ДНЗ не прийшло 4 і більше дітей, продукти довгострокового зберігання (цукор, олія, цукерки, печиво), які були виписані на обід і вечерю , кухар повертає до комори, а продукти з обмеженим терміном придатності до споживання (молоко, м’ясо, риба, сметана, масло вершкове тощо) розподіляється на присутніх в закладі дітей. Якщо прийшло 4 і більше дітей від кількості дітей, на яких було розраховано меню, то для них додатково виписуються продукти, оформлюється накладна, вноситься запис в меню – розкладку за підписом сестри медичної старшої, кухаря , завідувача ДНЗ. Денне меню завіряється завідувачем та сестрою медичною старшою.

У куточку кухаря на харчоблоці та у батьківських куточках у вікових групах наявні таблиці із зазначенням нормативного об’єму порцій, що отримують діти кожної вікової групи. Фактичний вихід страв контролює медсестра під час зняття проби, результати вносяться в Журнал бракеражу готової продукції.

Видавання їжі з харчоблоку проводиться згідно до графіку видачі, після бракеражу, зняття проби та отримання дозволу від старшої медичної сестри. Їжа з харчоблоку видається у відповідну промарковану, зважену тару з кришками. Кількість, вага їжі що видається визначається шляхом безпосередньої лічби або зважування на терезах. Кухарями проводиться відбір добових проб страв раціону, а також їх зберігання, стерилізація тари для проб. Проби відбираються у стерильні банки з кришками.
Годування дітей у вікових групах проводиться у відповідності до санітарно - гігієнічних вимог.
Велика увага з боку працівників ДНЗ приділяється вихованню культурно – гігієнічних навичок у дітей під час вживання їжі. За кожною дитиною у групі закріплено постійне місце за столом, розмір столів та стільців відповідають зросту дитини. Перед кожним прийомом їжі стіл сервірують згідно з меню.
Контроль за організацією харчування у дошкільному закладі здійснюється завідувачем та сестрою медичною старшою, які постійно тримають в полі зору наступні питання:

- оцінка якості продуктів та сировини, що надходять в ДНЗ, їх відповідність супроводжуючим документам, кількість та вагова відповідність;

- наявність сертифікату якості;
- контрольне встановлення відсотку відходів;
- складання актів бракеражу при невідповідності якості, ваги, відсотку відходів;
- відповідність виходу готових страв меню – вимозі;

- відповідність ваги та кількості страв раціону, що отримані помічником вихователя;

- встановлення ваги та відповідності дитячої порції;

- встановлення відсотку відходів їжі на вікових групах;

- внесення записів у Журнал контролю за харчуванням.

Питання організації харчування в дошкільному закладі аналізуються, узагальнюються наказом завідувача та розглядаються на педагогічних радах, виробничих нарадах, загальних зборах, батьківських зборах.

Основними показниками якості та ефективності організації харчування в дошкільному закладі є добре самопочуття дітей, відсутність шлунково – кишкових захворювань, позитивні показники антропометричних вимірів дітей, позитивні показники лабораторного контролю за якістю харчування.

Вартість харчування дітей в 2015 році

На виконання рішення виконкому від 15.01.2015 р. № 4 «Про вартість харчування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах у 2015 році» , наказу Управління освіти № 29 від 16.01.2015 р. «Про вартість харчування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах у 2015 році» встановлена вартість харчування однієї дитини в комунальному дошкільному навчальному закладі комбінованого типу № 5 «Вербиченька» - в сумі 16 грн. 13 коп.
Встановлено, що:
1) розмір плати для батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах становить 60 % вартості харчування однієї дитини на день;
2) знижки для батьків з плати за харчування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах надаються сім’ям, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років на 50 % від розміру плати для батьків;
3) не справляється плата за харчування у комунальних дошкільних навчальних закладах з батьків або осіб, які їх замінюють дітей–сиріт та дітей без батьківської опіки, дітей працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків, потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України.
Кiлькiсть переглядiв: 160